Tilaa RSS-syöte: Tilaa feed-syöte tästä

Paikallisuus on rehtorin arvo

Sivistystyötä tarvitaan antamaan ihmisille mahdollisuuksia kehittää itseään parhaaksi katsomallaan tavalla, sanoo rehtori Tiina Kopalainen. Hän seuraa tehtävässä Matti Valtteri Lehtistä.

Sivistystyötä tarvitaan antamaan ihmisille mahdollisuuksia kehittää itseään parhaaksi katsomallaan tavalla, sanoo rehtori Tiina Kopalainen. Hän seuraa tehtävässä Matti Valtteri Lehtistä.

Rehtori Tiina Kopalaisella on laaja tontti: Sastamalan Opisto toimii yli sadassa toimipisteessä. Palveltavina ovat Sastamalan, Kiikoisten ja Lavian asukkaat. 

Opisto tunnetaan aktiivisuudestaan eurooppalaisissa oppimishankkeissa. Vaikka kansainvälisyys on kevätkauden erityisteema, kotikulmia ei unohdeta. Päinvastoin.

— Toiminta on sekä voimakkaasti paikallista ja juurevaa että uutta ja kansainvälistä. Seudun rikas kirjakulttuuri ja vankka käsityöperinne antavat opistolle omaa ilmettään, Tiina Kopalainen linjaa.

Myös taiteen perusopetus ja avoin yliopisto ovat vahvasti mukana.

Kollegat vimpan päälle

Kopalainen siirtyi vuodenvaihteessa Sastamalan Opiston johtoon Pirkanmaan toiselta laidalta, Orivedeltä.
Siellä hän hoiti sekä kansalaisopiston rehtorin että kaupungin kulttuurijohtajan työt. Tuplavirka opetti venymään.

— Pienillä henkilöstöresursseilla varustetussa opistossa oli kyettävä olemaan "kaikkien alojen erikoisasiantuntija" ja keskittymään olennaiseen.

Nyt Kopalainen opettelee uuden talon tavoille. Työyhteisössä on kaksi palvelusihteeriä, viisi suunnittelijaopettajaa ja viisi osastonjohtajaa. Kollegoikseen hän lukee myös Satakunnan ja Tampereen seudun vapaan sivistystyön rehtorit ja kaupungin virkamiehet.

— Kaikki ovat vimpan päälle asiantuntijoita omalla alueellaan ja kaikin puolin mukavia ihmisiä, rehtori kehuu koko joukon.

Entä millainen kollega haluaisit itse olla?

— Kuunteleva, kunnioittava, kokenut, reilu ja helposti lähestyttävä.

Harteilla talouden haasteet

Rehtorin mielestä kansalaisopiston kuuluu tuottaa alueelleen osaamista, kulttuuria ja elämänlaatua. Tehtäväänsä Sastamalan Opisto hoitaa vuosittain noin 24 000 opetustunnin volyymilla. Opiskelijoita on viitisentuhatta.

Rehtorin harteilla ovat opiston toiminta ja talous — ja niiden tuomat paineet.

— Painotammeko tulevaisuudessa lapsiin ja nuoriin vai ikäihmisin vai molempiin? Miten vielä lisäisimme yhteisöllisyyttä? Miten vastaamme kansainvälisiin haasteisiin? Kopalainen listaa haasteita.

Työn ulkopuolella perheellisen rehtorin elämää hallitsee kolmen koon periaate: kuljeta, kustanna ja kannusta. Kunhan muuttolaatikot on purettu ja uuden kodin remontti valmis, Tiina Kopalainen haaveilee omasta ajasta.

— Se sujuisi lukemisen, liikunnan tai matkailun merkeissä.

Kollega Tiina Kopalainen

  • ikä: 48
  • kotipaikka: Sastamala
  • tehtävä: Sastamalan Opiston rehtori
  • koulutus: filosofian maisteri
  • ammatillinen motto: "Mars eteenpäin!"
  • ura vapaassa sivistystyössä: Oriveden seudun kansalaisopiston rehtori ja kulttuurijohtaja, Aänekosken kulttuuritoimenjohtaja ja kulttuuriosaston osastopäällikkö, toiminut myös kulttuurisihteerinä

Kuva: Ilari Mehtonen

Julkaistu: 24.1.2012 klo 12:00

DeliciousDelicious Facebook Kerro kaverille kirjekuoriKerro kaverille

Keskustele aiheesta »