Tänään tehdään töitä kotona, mökillä, kahvilassa, kansallisen etätyöpäivän kunniaksi. Otavan Opisto säästää etätyöllä luontoa ja vaalii henkilöstönsä jaksamista, Kansanvalistusseuran Etäopiston opettajille se kuuluu toimenkuvaan.
Kun suomalaisista noin 15 prosenttia tekee etätyötä, Otavan Opiston henkilöstöstä peräti viidennes on pääasiassa etätyössä. He ovat opettajia, ohjaajia, verkkoasiantuntijoita ja sosiaalisen median kouluttajia. Myös osa-aikaiset verkkotuutorit ovat enimmäkseen etätyöläisiä.
Rehtori Kaisa Lindströmin mukaan etätyö on luonteva ja kehittämisen arvoinen vaihtoehto verkko-oppimiseen ja -ohjaukseen erikoistuneessa kansanopistossa.
— Meitä on aika iso joukko omassakin porukassa, jonka liikkumisen vähentämisellä on väliä, hän viittaa hiilijalanjäljen pienenemiseen.
Toinen syy on se, että etätyö tukee henkilöstön jaksamista tuomalla päiviin joustoa. Rehtori itse tekee satunnaista etätyötä.
— Keskeyttämisherkät työt, esimerkiksi raporttien tai artikkelien kirjoittamiset ja suunnittelutehtävät, on hyvä tehdä rauhassa kotona, hän sanoo.
Pelisäännöistä, kuten osallistumisesta kokouksiin, on opistossa sovittu yhdessä.
Joustavuus on valtti
Oriveden Opiston suojissa toimivassa Etäopistossa vietetään kansallisen etätyöpäivän sijaan kansallista etäopiskelun päivää. Idea virisi sosiaalisessa mediassa, jonka etäohjaamisen ammattilaiset ovat viime vuosina omaksuneet työkalukseen.
— Meidän Luovien Alojen Hautomo esimerkiksi käyttää blogeja ja Skypeä ohjauksessa ja vuorovaikutuksessa, koulutuspäällikkö Eija Assola-Virta sanoo.
Joustavuus on etäopiskelun valtti. Kotikoneiltaan osaamistaan päivittävät ne, joiden muuten olisi hankala päästä opintoihin: vuorotyöläiset, perhevapaalla olevat ja omaishoitajat.
Etäopettajan kannalta joustavuudessa on vaaransa, nimittäin työpäivien venyminen. Ohjatakin kun voi vaikka yöllä.
— Varjopuoli on ajanhallinta. Olen alkanut noudattaa aikataulua, jossa pidän viikonloput vapaana, sanataiteen opettaja Petri Hannula sanoo.
Kumpi onkaan pomo
Niitäkin opiskelijoissa on, jotka ovat vanhanaikaisesti kirjeenvaihdossa. Esimerkiksi vangit eivät pääse verkkoon.
— Samoin perinteisillä kuvataiteen kursseilla työt palautetaan arvioitavaksi postitse. Opettaja haluaa nähdä opiskelijan siveltimen vedon ja kynän jäljen, eikä se onnistu pelkästä kuvasta vaan tarvitaan alkuperäinen työ, Assola-Virta kertoo.
Entä kumpi määrää etäopetuksen tahdin, opettaja vai opiskelija?
— Mä oon kyllä luullut, että etäopiskelija on tavallaan etäopen pomo, määräähän opiskelija sen, milloin opettaja tekee töitä! englannin etäopettaja Hilppa Lappalainen vastaa.
Kansallinen etätyöpäivä järjestetään ensimmäisen kerran.
Kuva: Radu Razvan / Scandinavian StockPhoto
Julkaistu: 16.9.2011 klo 7:00