Tilaa RSS-syöte: Tilaa feed-syöte tästä

EU-puheenjohtaja Espanja lupaa parantaa ammattikoulutusta

Espanjan opetusministeri Ángel Gabilondo on puoli vuotta unionin opetusministerien ykkösmies.

Espanjan opetusministeri Ángel Gabilondo on puoli vuotta unionin opetusministerien ykkösmies.

Ammattikoulutuksen kehittäminen on EU-puheenjohtaja Espanjan koulutusprioriteetti. Sivistystyön teemoja ei puheenjohtajan agendalle talouskriisin aikana mahtunut.

Espanja otti tammikuussa vastaan Euroopan unionin neuvoston kiertävän puheenjohtajuuden. Puolen vuoden mittaisella kaudella maan hallitus on käytännössä unionin ruorimiehenä. Se valmistelee ministeritason kokousten asialistat ja edistää omaa puheenjohtajuuskauden poliittista agendaansa.

Ammattikoulutus uusiksi

Aikuiskoulutuksessa Espanja nostaa puheenjohtajuusohjelmassaan esiin lähinnä ammatillisen koulutuksen ja yliopistojärjestelmän kehittämisen. Se lupaa uudistaa unionin prioriteetit, jotka koskevat juuri ammattikoulutusta. Maa lupaa opetusministerinsä Ángel Gabilondon suulla muun muassa vauhdittaa arki- ja työssäoppimisen tunnustamista unionissa. Niin ikään turvataan kaikille yhtäläinen pääsy opintielle.

Samankaltaisia painotuksia on havaittavissa myös Espanjan sisäpolitiikassa, jossa arki- ja työssäoppimisen tunnustamista on viime vuonna edistetty uudella lainsäädännöllä.

Talouskriisi vie huomion koulutukselta

Elinikäisen oppimisen merkitys sosiaaliselle yhtenäisyydelle ja muun muassa maahanmuuttajien integraatiolle muistetaan myös mainita puheenjohtajuusagendalla. Vapaan sivistystyön piiriin tulkittavia painotuksia ei ohjelmajulistuksessa liiemmin näy. Salamancan yliopiston kasvatustieteen professori Ángel García del Dujo ei innostu ohjelmakohtien lupauksista.

— Elinikäinen oppiminen ei ole poliitikoillemme todellisesti ensisijaista, kauniista sanoista huolimatta. Talouskriisin takia — tai siitä huolimatta — huomio on kääntynyt muihin asioihin. Nyt on poliittisesti otollista toistaa työllisyysteemoja myös koulutusasioiden yhteydessä, hän selittää.

Kuva: Espanjan puheenjohtajuuskauden verkkosivusto

Aiemmin Sivistyksessä:

Aikuiskoulutus Espanjassa – oppijat vaativat muutosta

Julkaistu: 18.4.2010 klo 12:15

DeliciousDelicious Facebook

Keskustele aiheesta »