Aikuisopiskelijan viikon päätapahtumassa Vanhalla ylioppilastalolla oli oppimaan innostavia työnäytöksiä.
Tiukalla aikataululla ja karsitulla budjetilla toteutettu Aikuisopiskelijan viikko oli järjestäjien mielestä menestys. Vain vapaan sivistystyön vähäinen näkyminen jäi harmittamaan.
— Olemme saaneet paljon hyvää palautetta kentältä, jonka perusteella voimme sanoa onnistuneemme, vaikka aikataulu asettikin melkoisen haasteen, kampanjan projektipäällikkö Helena Miettinen Aikesta summaa tunnelmat viime viikolta.
Aikuisopiskelijan viikko rakennettiin parissa kuukaudessa ja aiempia vuosia pienemmällä budjetilla. Kampanja varmistui vasta lomien jälkeen, kun työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) lähti sittenkin rahoittajaksi. Aiken ja TEMin rinnalla vastuuta viikosta kantoivat Opin Ovi -hankkeet.
Teemaviikon päätapahtuma oli Opiskelun mahdollisuuksien tori Helsingin Vanhalla ylioppilastalolla. Se tavoitti parituhatta henkeä. Tulos on Miettisestä hyvä.
— Kävijäpalautteen perusteella osallistujat saivat vastauksia kysymyksiinsä ja olivat erittäin tyytyväisiä. Myös tilaisuuden tunnelma oli innostava!
Sivistysjärjestöistä Vanhan ylioppilastalon tapahtumaan osallistui vain Työväen Sivistysliitto (TSL). Se esitteli viime keväänä käynnistynyttä Työelämän koulutusneuvojat -hankettaan, jossa valmennetaan ammattiyhdistysaktiiveista ja työntekijöistä vertaisneuvojia.
— Uuden hankkeen kannalta oli hyvä olla näkyvillä aikuiskoulutus- ja ammatillisen koulutuksen tapahtumissa. Siellä saattoi myös solmia uusia kontakteja koulutustahojen kanssa, onhan hankkeen ideana verkottuminen, tiedottaja Merja Leskinen sanoo.
Entä millainen oli vapaan sivistystyön näkyvyys Aikuisopiskelijan viikolla?
— Ikäväkseni vähäinen. Olisin toivonut enemmän innostuneisuutta tälle yhteiselle asialle, Helena Miettinen sanoo.
Hän uskoo, että media on avainasemassa toimijoiden innostamisessa teemaviikolle:
— Sivistyksen myönteinen uutisointi asiasta lisäisi varmasti alan toimijoiden innostusta osallistua kampanjaan, Miettinen toteaa.
Vuoden 2011 Aikuisopiskelijan viikkoon projektipäällikkö katsoo valoisin mielin, mutta toivoo väljempää aikataulua.
TSL ei vielä ole tehnyt päätöstä jatkosta.
— Pelkkä esillä olo ei riitä. On tärkeää tavoittaa myös oman toiminnan kannalta olennaisia kohderyhmiä, Merja Leskinen sanoo.
Kuva: Aikuisopiskelijan viikko
Sivistystyö sivussa Aikuisopiskelijan viikolla
Saara Tuukkasesta vuoden aikuisopiskelija
Sivistystyö jäi statistiksi Aikuisopiskelijan viikolla
Talkoohenki testiin Aikuisopiskelijan viikolla
Aikuisopiskelun juhla hämmentää
Työministeri: Sivistystyölle sijaa Aikuisopiskelijan viikolla
Aikuisopiskelijan viikko toteutuu sittenkin
Aikuisopiskelijan viikkoa pallotellaan
Aikuisopiskelijan viikon troikka hajosi
Ministeriö vetää tukensa Aikuisopiskelijan viikolta
Julkaistu: 27.10.2010 klo 7:00