Oppimishanke toi Helsinkiin Frauke Heitmannin, Ekaterina Stoycheva Tsekovan, Stefan Riekerin ja etualalla olevan Karmen Šemrlin.
HELSINKI. OK-opintokeskus on liittynyt Grundtvig-hankkeeseen, jossa kehitetään matalan kynnyksen oppimista tukevaa pedagogiikkaa. Easy-to-join Education - Inclusion for All! palvelee järjestöjen ohella esimerkiksi kirjastoja ja museoita.
Kaksivuotiseen hankkeeseen osallistuu meiltä myös Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö (SPEK). Hankekumppanit ovat Bulgariasta, Saksasta, Sloveniasta ja Turkista.
- Kehitteillä oleva malli antaa järjestöissä työskenteleville, muillekin kuin koulutuksen ammattilaisille, välineitä opiskella oppimisen tukemisen vaatimia taitoja, kertoo OK-opintokeskuksen suunnittelija Marion Fields.
Easy-to-join Education - Inclusion for All! auttaa lisäksi järjestämään toimintaa, jossa on aiempaa vahvempi oppimisen näkökulma ja joka tuo oppimisen lähelle arkea. Mallin tueksi tuotetaan kirjallista ja audiovisuaalista materiaalia.
Hanketta koordinoidaan Saksasta käsin, mutta alkutapaaminen pidettiin viime viikolla Helsingissä. Lupaavasti käynnistynyttä projektia vauhdittavat osallistujien yhteneväiset toimintamuodot.
- Kullakin partnerilla on jäseninään tai asiakkainaan järjestöjä. Esimerkiksi slovenialaisen Glotta Nova aikuiskoulutusoppilaitoksessa on aktiivista opintokerhotoimintaa, Fields sanoo.
Kevään mittaan hanke saa omat verkkosivut.
Julkaistu: 21.1.2009 klo 7:00