Rumpu jäi Suomen sodassa venäläisten saaliiksi. Jäähallin konsertissa soivat autonomian ajan sävelet.
HELSINKI. Opetushallitus virittelee kansallista lauluherätystä, jotta suomalaiset pääsevät osallisiksi musisoimisen hyvää tekevästä voimasta. Laulusuut avataan yhteislaulutilaisuuksissa, joista mittavin järjestetään Helsingin jäähallissa keskiviikkona.
Tutkimuksilla on todistettu, että yhdessä laulaminen on terveellistä. Laulaminen häivyttää masennuksen, parantaa muistia ja pidentää ikää. Suomalaisen laulun viikolla järjestettävä Laulusta voimaa! -konsertti lupaa hyvää kansanterveydelle, sillä kiinnostus on ollut suurta.
- Tilaisuuteen on ilmoittautunut parituhatta henkeä, ja vielä mahtuu mukaan, konsertin tuottaja Satu Ylönen sanoo.
Samanaikaisesti suurkonsertin kanssa koululaulut raikuvat ympäri maata. Moni oppilaitos on ottanut vaarin Opetushallituksen vinkistä järjestää laulun iltapäivä.
Autonomian merkkivuotta juhlistavalla kampanjalla herätellään oppilaitoksia vaalimaan laulutaitoa ja valotetaan kansakunnan vaiheita laulun kautta.
Jäähallin suurkonserttiin osallistujille luvataan mahdollisuus laulaa sydämen kyllyydestä jättikuorossa kansan omakseen ottamia lauluja Suvivirrestä lukien. Flooran-päivän kunniaksi kajautetaan lopuksi Maamme.
Kuudentoista kappaleen laululista kattaa koko autonomian ajan.
- Ohjelman kokoaminen oli haasteellinen tehtävä, ja paljon hyviä lauluja jäi pois, myöntää hanketta koordinoinut opetusneuvos Eija Kauppinen Opetushallituksesta.
Konsertin esilaulajina ovat Mari Kätkä ja musiikinopettaja Marjukka Riihimäen johdolla esiintyvä Sibelius-lukion kuoro. Säestäjänä on orkesteri, jossa soittaa Sibelius-Akatemian opiskelijoita ja Länsi-Helsingin musiikkiopiston oppilaita.
Opetushallituksen kumppaneina Laulusta voimaa! -viikolla ovat Konserttikeskus, Koulujen musiikinopettajat ry, Sibelius-Akatemia, Suomen musiikkioppilaitosten liitto ja Suomen Laulajain ja Soittajain Liitto. Ohjelmaan kuuluu perjantaina 15. toukokuuta pidettävä Laulu, kulttuuri ja hyvinvointi -seminaari.
Kuva Museovirasto / Markku Haverinen
Laulusta voimaa! -yhteislaulukonsertti
Julkaistu: 11.5.2009 klo 7:00