Tilaa RSS-syöte: Tilaa feed-syöte tästä

Oriveden sanataideopetus tuuraa kustantajaa

Kirjoittajalinja on yksi Oriveden Opiston viidestä linjasta. Eri linjoja kuvaavan tunnuksen on suunnitellut kuvataideopettaja Arja Jämsä.

Kirjoittajalinja on yksi Oriveden Opiston viidestä linjasta. Eri linjoja kuvaavan tunnuksen on suunnitellut kuvataideopettaja Arja Jämsä.

ORIVESI. Kirjoittamiskoulutusta tarvitaan, kun kustantamojen yhä kiihtyvä tahti torpedoi aloittelevien kirjoittajien tukemisen. Kaunon kirjoittaminen kiinnostaa, draaman ei, on Oriveden Opiston sanataideopetuksen trendi.

Maan epävirallisen kirjailijakoulun leima istuu Oriveden Opistossa tiukassa, siksi moni kirjailija on sieltä hakenut vauhtia uralleen.

Kirjailijaksi tulee kirjoittamalla

Kirjoittajalinjoista vastaava koulutuspäällikkö kuitenkin Reijo Virtanen muistuttaa, että vain oppitunneilla istumalla kukaan ei tule kirjailijaksi: on kirjoitettava, yritettävä, erehdyttävä ja löydettävä oma ilmaisu.

Sen sijaan koulutus ja ammattilukijan tuki oikovat polkua. Sanataideopettajan apu on tarpeen etenkin, kun kustannusmaailman rattaat pyörivät yhä vauhdikkaammin:

- Kustantajat odottavat aina vain valmiimpia tekstejä, eikä heillä ole varaa palkata riittävästi lukijoita kaikkien lahjakkuuksien opastamiseen. Siihen kirjoittajakoulutusta tarvitaan.

Opettaja on opiskelijalle sama kuin kustannustoimittaja kirjailijalle.

- Luetaan, analysoidaan ja kommentoidaan tekstejä. Lopulta kukin silti itse muokkaa tekstinsä, Virtanen sanoo.

Liikkuvaa kuvaa paetaan kaunoon

Proosan ja lyriikan opetus kukoistavat kirjoittajalinjoilla, mutta kiinnostus teatterin ja elokuvan käsikirjoittamiseen on selvästi vähentynyt.

- On hienoa, että perinteinen kirjallisuus on nousussa. Tilanne on kuitenkin sikäli erikoinen, että audiovisuaalisen taiteen ja viihteen kulutus on räjähdysmäisesti lisääntynyt, Reijo Virtanen sanoo.

Hän arvelee, että tilanne kertoo kyllästymisestä liikkuvan kuvan huumaan. Nuoret hakevat suvantoa kaunosta.

Puolet aikoo kirjailijaksi

Lukuvuoden mittaisten kirjoittajalinjojen lisäksi Oriveden Opiston järjestää sekä monimuoto-opetusta että lyhytkursseja.

Monimuotokurssien opiskelija on tyypillisesti nelikymppinen ja kaavailee oman kirjan julkaisemista. Sanataidelinjalainen taas on nuori ja uravalintojensa edessä.

- Näppituntuma on, että linjan opiskelijoista alle puolet tavoittelee lähiajan tavoitteena ensisijaisesti kirjailijan uraa, yli puolella taas ensijaisena lähiajan tavoitteena on hakeutua opistovuoden jälkeen opintoihin.

Erityisen ilahduttavana Virtanen pitää Helsingin vapaan kirjoittajakoulun tilannetta: viidessä ryhmässä on kuutisenkymmentä proosan ja lyriikan opiskelijaa. Kaikkiaan opiston kansanopistolinjoilla ja kirjoittajalukiossa on noin 165 opiskelijaa.

Satavuotias Oriveden Opisto on järjestänyt kirjoittamisen opetusta 30 vuotta. Opisto järjestää juhlaseminaarin 6.-7. marraskuuta.

Kuva: Sakari Niemi

Aiemmin Sivistyksessä:

Kirjailijanliekki syttyi Orivedellä

Julkaistu: 2.11.2009 klo 7:00

DeliciousDelicious Facebook Kerro kaverille kirjekuoriKerro kaverille

Keskustele aiheesta »