Tilaa RSS-syöte: Tilaa feed-syöte tästä

Ryvettynyt Italia uskoo yhä osallistumiseen

Emilia-Romagnan viinitiloja hoitavat osuuskunnat. Osallistuminen yhteiskuntaan on maakunnassa kuitenkin näennäistä.

Emilia-Romagnan viinitiloja hoitavat osuuskunnat. Osallistuminen yhteiskuntaan on maakunnassa kuitenkin näennäistä.

Italialaisten usko aktiiviseen kansalaisuuteen on hiipunut pääministeri Silvio Berlusconin kaudella. Osallistumisen henkeä puhalletaan silti kansalaisjärjestöissä, yhteisöllisen ja omaehtoisen oppimisen keinoilla.

Emilia-Romagnan alue Pohjois-Italiassa on paradoksaalinen esimerkki aktiivisesta kansalaisuudesta.

Maan tiheimmin asuttuihin kuuluva, neljän miljoonan asukkaan maakunta tunnetaan osuuskunnistaan, jotka tuottavat niin viiniä kuin parmankinkkua. Osallistavan yritteliäisyyden suosio ei kuitenkaan korreloi yhteiskunnalliseen osallistumiseen. Päinvastoin.

Italiassa on näet meneillään syvä kriisi, joka ulottuu politiikasta instituutioihin.

— Päättäjien ja kansalaisten välinen kuilu syvenee syvenemistään, kertoo aktiivisen kansalaisuuden puolesta Cittadinanzattiva-kansalaisjärjestössä työskentelevä Franco Malagrinò.

Ihmiset on saatettava yhteen

Kriisi näkyy yhdistyselämän ja vapaaehtoistoiminnan lamana. Siksi ihmiset on saatettava takaisin yhteen, keskustelemaan, oppimaan ja kyseenalaistamaan.

— Kokeilemme spontaaneja kokoontumisia ja vaihtoehtoisia areenoja, kuten elokuvateattereita tai sairaaloita. Pyrimme murtamaan osallistumisen esteet ja saamaan mukaan erityisesti nuoret, seniorit ja maahanmuuttajat, Malagrinò selostaa strategiaa.

Cittadinanzattiva on riippumaton niin poliittisista puolueista kuin ammattiyhdistyksistä tai yrityksistä. Sillä on noin 92 000 jäsentä: yksityishenkilöiden lisäksi ryhmiä, verkostoja ja organisaatioita.  Samalla asialla on maassa FONDACA-säätiö.

Euroopan unioni arvostaa osallistumista

Euroopan unionia Malagrinò kiittää aktiivisen kansalaisuuden nostamisesta arvoonsa.

— Italiassa ollaan liikaa kiinni omissa ideologisissa visioissa ja puolustetaan omia etuja sen sijaan, että haettaisiin käytännön ratkaisuja kansalaisten ongelmiin.

Cittadinanzattiva onkin moottorina eurooppalaisessa Active Citizenship Network -verkostossa (ACN). Siinä on mukana 80 kansalaisjärjestöä 30 maasta, Suomesta Kuluttajat — Konsumenterna.

ACN neuvoo ja koulii kansalaisia sisäistämään vastuullisen ja aktiivisen kansalaisuuden. Se myös puolustaa vähäosaisia, jotta heidän oikeutensa toteutuisivat. Verkoston toimintaa rahoittaa Euroopan komissio.

Lähde: Infonet
Kuva: Todd Arena / Scandinavian StockPhoto

Julkaistu: 4.8.2010 klo 7:00

DeliciousDelicious Facebook Kerro kaverille kirjekuoriKerro kaverille

Keskustele aiheesta »