HELSINKI. Kansalaisjärjestöt voivat tarjota yhteisömedian avulla jäsenilleen vaivattoman ja reaaliaikaisen osallistumisen ja vaikuttamisen mahdollisuuden. Verkkoaktiivisuus ohjaa parhaimmillaan järjestön toimintaa.
— Nettiaktiivisuus on myös yhteiskunnallista vaikuttamista, mutta automaattisesti se ei takaa vaikuttavuutta, Luonto-Liiton pääsihteeri Leo Stranius sanoo.
Yhteisöpalvelu Facebookissa on näet paljon näennäisvaikuttamista kuten viime lokakuulle kaavailtu, kokoon kuivunut "yleislakko" osoitti. Todellista merkitystä saattaa sen sijaan perussuomalaisten kaupunginvaltuutetun Jussi Halla-ahon blogista lähteneellä Homma-foorumilla. Sinne on kertynyt liki 600 000 viestiä, yli 18 000 aihetta ja runsaat 5 000 jäsentä.
Luonto-Liiton kampanjoista megasuosion ovat saaneet "Älä osta mitään" -päivä ja "Salakaadot seis" -kampanja. Verkkotempauksilla vaikutetaan Leo Straniuksen mukaan yleiseen mielipiteeseen.
— Ne vaativat tuekseen muita toimia. En usko, että olemme pelastaneet kampanjalla yhtäkään sutta tai saaneet vähennetyksi kaatolupia, hän toteaa.
Todellinen paino on yhä perinteisellä medialla.
— Kun myös printtimedia tai televisio nostaa asian esiin, asia legitimoituu, Stranius sanoo.
Tosin hän lisää, että perinteisen ja sosiaalisen median luotettavuussuhde voi olla kääntymässä sosiaalisen median hyväksi.
Leo Stranius pitää kansalaistoiminnan valtavirtana erilaisten toimintamuotojen rinnakkaisuutta. Jotkin verkkotoiminnot tuovat järjestöille uusia toimintatapoja. Rinnalle tarvitaan silti oikeaa toimintaa.
— Lapsille kuuluu antaa mahdollisuus työntää kädet multaan, uida luonnonvesissä ja samota metsässä, hän muistuttaa.
Verkkomaailmaan syntyneet diginatiivit kaipaavat aitoja luontoelämyksiä, joita kaupungistuneen yhteiskunnan nuorilla on yhä harvemmassa.
Leo Stranius on havainnut, että järjestöihin ei enää sitouduta vaan niissä sukkuloidaan.
— Kansalaisjärjestöjen suuri kysymys on, miten rakentaa toimintaa siten, että se sietää ja kestää sitoutumattomuuden tai lyhytkestoisen sitoutumisen, hän heittää.
Verkkoaktiivisuuteen sitouttamiseksi kansalaisjärjestöille tarvittaisiinkin oma verkkoalusta.
Luonto-Liiiton pääsihteeri Leo Stranius otti kantaa verkossa vaikuttamiseen sivistysliitto Kansalaisfoorumin keskustelutilaisuudessa keskiviikkona 9. helmikuuta.
Kuva: Leo Straniuksen arkisto
Julkaistu: 11.2.2011 klo 7:00